27 Şubat 2013 Çarşamba

Dünya'da Geocaching İstatistiklerine Göz Atalım...

,

Bugünkü yazımda sizlere "Geocaching" oyununda aktif olarak saklı bulunan 2 milyon kutu kutlamalarına istinaden resmi blog sayfasında yayınlanan bazı "Geocaching" istatistiklerinden bahsetmek istiyorum. Evet yanlış duymadınız çok kısa bir süre sonra Dünya üzerinde saklı olan tam 2 Milyon adet kutu olacak. :) Bu kutulardan 656 adeti güzel ülkemizde saklı. Her zaman söylediğimiz gibi ülkemizde saklı kutu sayısını arttırmamız gerekli.

Bu ufak ama etkili bilgilendirmeyi de yaptıktan sonra hemen geçeyim bazı ilginç istatistiklere...

geocaching iki milyon kutu banner
2 Milyon Aktif Kutu Kutlama Banneri

İlk vereceğim istatistik ile başlıyorum. Dünya üzerinde mevcut 193 ülke arasından 184 ülkede saklanmış kutular mevcut. Gördüğünüz gibi sadece 9 ülkede saklı herhangi bir kutu yok. O ülkedekiler çok şanssızlar... :)

Ülkeler demişken "Hangi ülkede kaç adet kutu saklı, ülkeler arasında ilk 3 sırada hangi ülkeler var?" bakmadan olmaz. Tabi ki  ülkemizin sıralamadaki yeri nerelerde? Bunlardan bahsetmek istiyorum.

Saklı kutu sayısı bakımından ilk 3 sıra şu şekilde oluşmuş;

1) ABD, 882.101 adet kutu
2) Almanya, 275.660 adet kutu
3) Kanada, 160.409 adet kutu

Amerika'da saklı kutuların sayısını ilk gördüğümde gözlerim yuvalarından fırlamıştı desem abartı olmaz. :) Amerika'da "Geocaching" günlük olarak rahatlıkla yapabileceğiniz bir hobi haline gelmiş. :) İkinci sıradaki ve 3. sıradaki kutu sayıları da muazzam ancak buna rağmen Dünya üzerinde tüm saklı kutuların %44'ü ABD'de. Müthiş bir istatistik. İkinciyi üçe katlamış durumda. Ülkemizde de böyle bol kutulu günleri bekliyoruz. :)

Kutu sayısı bakımından ilk 20 sıradaki ülkeler toplam saklı kutu sayısının %94'üne sahipler...:) Bizim için ilk 20 ulaşması güç bir hedef.

Türkiye olarak biz üçüncü 20lik gruptayız. Sıralamamız 46. Güncel saklı kutu sayımız 656. Bu sayı fena sayılmasa da yeterli bir sayı değil. Hedefimizin ülke olarak ilk 30 olması gerektiğini düşünüyorum. Bu da 2100 ( iki bin yüz) kutu sayısını geçmek demek. Bu durumu göz önüne aldığımızda baya yol kat etmeliyiz.

Buna Benzer Pek Çok Kutu Saklamalıyız...
Vereceğim ikinci istatistik kutuları bulduğumuzda geocaching.com adresinde yapmış olduğumuz "Buldum" yani "Found it" kayıtları.

2000 yılından bu yana 241.949.859 adet "Found it" yani "Buldum" kaydı girilmiş. Bunun bir başka anlamı yaklaşık 242 milyon defa kutular bulunmuş demek oluyor. :) Bu da ilginç bir istatistik.

Geleyim 3. istatistiğe... Dünya üzerinde saklı bulunan kutuların %81.22'si "Traditional Cache" yani "Geleneksel kutu" tipinde kutular. Kutu tipleri ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Çok fazla uzatmak istemiyorum. İlginç olduğunu düşündüğüm son bir istatistik vereceğim. Dünya'da "Geocaching" yapan 6 kişi 50.000'den fazla kutu bulmuş. Yanlış okumadınız. Dünya'da 6 kişi 50'şer binden fazla kutu bulmuşlar ve yollarına devam ediyorlar... :) Saygı duyulacak ve dudak uçuklatacak cinsten bir sayı. :)

Yazıma burada son vermek istiyorum. Verdiğim bu istatistiklerle ilgili daha detaylı ingilizce bilgiyi buradaki inografikte bulabilirsiniz.

0 yorum to “Dünya'da Geocaching İstatistiklerine Göz Atalım...”

Yorum Gönder