26 Ağustos 2013 Pazartesi

Geocaching Oyununun Bana Katkıları

,
Daha önce "Geocaching" oynamak için 8 nedeni bu yazımda sıralamıştım. Bu yazım genel bir yazıydı. Bugün ise "Geocaching" oynamanın kişisel olarak bana sağladığı avantajları yazmaya çalışacağım. Bu yazımla, "Geocaching" yapan kişilerin bu yazıma yorum yaparak kendi düşüncelerini paylaşması ve "Geocaching"'e yeni başlamış olan kişilerin veya yeni başlayacakların da bu konularda fikir sahibi olmasını istememdir. :)

Hemen yazıma devam ediyorum...

1. Yeni kişiler tanıdım...

Evet. Bu oyuna eşimle birlikte başladıktan sonra "Geocaching" ile ilgili araştırmalar yaparken yeni insanlar tanıdım. Her zaman yeni insanlar tanımak çok güzel ve önemli bir konu. "Geocaching" ile uğraşan diğer insanlarla görüşmek, "Geocaching" hakkında konuşmak gerçekten eğlenceli oluyor.

Ancak çoğuyla yan yana gelip henüz görüşememiş olsak da sosyal medya üzerinden, forumlardan konuşuyoruz. Ayrıca ülkemizde bu oyunun gelişiminde önemli rol oynayan Özgehan Abi'yle internet üzerinden bir video görüşme yaparak yüz yüze de tanıştık. Hemen yeri gelmişken belirteyim, "Projeler" sayfasında da yazdığım gibi Özgehan Abi'yle ortak bir projemiz var, "5 Dakikada Geocaching" adlı. Onu da en kısa sürede hayata geçireceğiz. :)

Ülkemizde "Geocaching" oynayan topluluk özellikle İstanbul'da fazla olduğu için genelde buluşmalar orada yapılıyor ve kalabalık oluyor. Henüz yan yana tanışamadığımız kişilerle de en kısa sürede tanışmak güzel olacak.

2. Varlığından haberdar olmadığım güzel yerlere gittim...

Şimdi bu biraz iddialı bir başlık oldu ama tam da anlatmak istediğim bir başlık. Ne demek istediğimi bir iki örnekle açıklamak istiyorum.

Malum biz Balıkesir'de yaşıyoruz. Çevremizde bulmak için çok fazla kutu yok. Oyuna ilk başladığımda yakınlardaki kutulara bakarken Balıkesir'e yakın bir köyde saklanmış bir kutu olduğunu gördüm. Hemen neresiymiş falan derken atladık eşimle arabaya bir pazar günü gittik o köye. ( Kutunun detaylarına girmeyeceğim çünkü o kutuyla ilgili daha geniş ve bilgilendirici bir yazı yazacağım.) "Geocaching" olmasa belki de hiç bir zaman gideceğim bir yer değil. Ve oraya gittiğimizde, kutunun konduğu yerin köy halkı tarafından müze haline getirilen bir okul olduğunu ve üstelik bu okulun da Cumhuriyet döneminin ilk Köy okulu olduğunu öğrendik. Yaklaşık 28 yıldır yaşadığım Balıkesir'de, bugüne kadar bilmediğim bu okulu, "Geocaching" sayesinde hem öğrenmiş olduk hem de ziyaret etmiş olduk. :)  Şimdi konusu açıldığında hemen bu okulun varlığından herkese bahsediyorum.

cumhuriyetin ilk köy okulu
Balıkesir'in Akbaş Köyü'nde Cumhuriyetin İlk Köy İlkokulu Var. Bu Bilgiyi Geocaching Sayesinde Öğrendik.

Üstelik o kutudan bir de, ilk "Travel Bug"ımızı bulmuştuk. :) Bir taşla 3 kuş... :)

Bunun gibi bizim için, Bergama kutusu, Kırkoluklar kutusu ve Bozdağ kutusu var ve daha da olacaktır. Yani kısacası "Geocaching" bizim daha önce gitmediğimiz veya fark etmediğimiz yerlere gitmemizi sağladı. Yeni yerler görüp, yeni şeyler  öğrendik. Mutlaka sizinde böyle örnekleriniz vardır ya da olacaktır. :) Bunları yorum olarak paylaşmanız beni çok mutlu eder.

3. Düşünceler Düşünceler...

"Geocaching" malum ülkemizde yeni yeni gelişmekte olan bir oyun. Bu gelişime biraz olsun katkı sağlamak adına sürekli "Geocaching" ile ilgili projeler ve fikirler üretmeye çalışıyoruz. Bunu yapmak çok hoşuma gidiyor. Bazen fikir fikri getiriyor. Bazı projeler ekibe ihtiyaç duyuyor tek başımıza yapmak imkansız, bazıları ise çok fazla kişiye ihtiyaç duymayan veya kişisel olarak yapılabilen daha basit projeler fikirler oluyor. Zaten bu projelerimizi yazdığımız blogumuzda bir sayfa var. Belirtmem gerek 2 yeni düşüncem var onları bir süre sonra "Projeler" sayfasına ekleyeceğim. Bu da sürpriz olsun. :)

Her türlü öneriye de açığım. Bir ekibin üyesi olmayı da severim.

Yazıyı çok da uzatmak istemiyorum. Kısaca "Geocaching", oynayan insana pek çok şey katan bir oyun. "Geocaching" yaparken insan zaten çok eğleniyor. Bir de bahsettiğim şeyler üstüne eklenince tam "Yeme de yanında yat" durumu oluyor. :)

Siz de yazımın başında da belirttiğim gibi "Geocaching" in size kattıkları ile ilgili yorum yaparsanız hem beni çok mutlu etmiş olursunuz hem de konuyla ilgili konuşmuş oluruz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere...

2 yorum:

  1. İnsanın ilk keşifleri heyecanlı oluyor.Çocuk zamanı saklanmış çikolataları bulmuş gibi:)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. :) Evet çok doğru. Bu tip durumlar hem mutluluk verici hem de heyecanlı oluyor. Yorumunuza teşekkür ederim.

      Sil