29 Eylül 2013 Pazar

Paşa Çeşmesi - Karaburun Kutu Saklama Macerası

,
Bugünkü yazımda sizlere yaz aylarında İzmir - Karaburun tarafına sakladığımız kutulardan biri olan Paşa Çeşmesi adlı kutumuzdan bahsedeceğim. Bu yazımızla birlikte blogumuz Geocaching Maceraları'ında kutu bulma macerası yazılarımızın yanında bir de kutu saklama macerası yazılarımızı da sizlerle paylaşacağız. Malum biz kutu bulmanın yanında, kutu saklamak üzerine de yoğunlaştığımız için bu tarz yazılar, hem tecrübeli "Geocacher"'lar hem de Geocaching oyununa yeni başlamak isteyenler için heveslendirici ve bilgilendirici olacaktır.

Zaten kutu bulma yazılarımızı biraz da gittiğimiz yerleri tanıtmak ve o yerlerden bahsetmek için yazıyoruz. Gezi yazısı tarzında güzel içerikler oluyor.

Konuyu biraz uzattım. Paşa Çeşmesi kutumuza geri dönelim. Kutumuzun tam ismi Paşa Çeşmesi - Karaburun. 

Geocaching oynarken en çok sevdiğim şeylerin başında, ilgi çekici noktalara saklanan kutular geliyor. Biz de kutu saklarken, bu tarz görülmesi hoş olacak noktalara saklamaya çalışıyoruz. Ama tabi ki bu şart değil. Size göre kutu saklanacak her noktaya kutularınızı saklayabilirsiniz.

Paşa Çeşmesi Mordoğan'ı geçtikten sonra Karaburun'a giderken yol üzerinde tarihi bir çeşme. 1933 yılında yaptırılmış. Yol kenarında 5 dakika soluklanmak ve akan suyundan içerek serinlemek için iyi bir tercih olacaktır. Hem durmuşken buralarda bir yerde saklı olan kutumuzu da bulabilirsiniz. :) Kutumuzla ilgili koordinatlara ve bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

paşa çeşmesi

Görüldüğü üzere Paşa Çeşmesinin üzerinde bir yazı var. O yazıda şunlar yazıyor:

"Cumhuriyetin Mübarek Eserlerinden İzmir Mordoğan Karaburun Yolunun Hatırası Olarak İzmir Valisi Kazım Paşa Tarafından Yaptırılmıştır. Şubat 1933"

Dedem burada üzüm, pekmez ve zeytin yağı satmak için ufak bir tezgah açardı zamanında. Bu anlamda da Paşa Çeşmesi'ni değerlendiren köylüler hala mevcut.

paşa çeşmesi yan

Maalesef insanlarımız böylesine yerleri temiz tutmak konusunda yetersiz, vurdumduymaz, saygısız. Paşa Çeşmesi'nin çevresi bir miktar çöple dolu. Bu konuda ne yazık ki insanımız pis.

Yolunuz Karaburun'a düşerse burada bulunan pek çok kutudan birisi "Paşa Çeşmesi" Kutusu. Yolunuz özellikle yaz aylarında buraya düşerse kutuyu bulduktan sonra Karaburun'a doğru 100-150 metre sonra "Boyabağ" tabelası var. Oraya da mutlaka uğrayın. Çok güzel bir koydur. Hem belki de bizimle karşılaşır, bizim bir kahvemizi içersiniz. Yazları "Boyabağ" koyunda belli dönemlerde bulunuyoruz. Her zaman bekleriz. :)

Bugünkü yazım bu kadar. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere...

6 yorum:

 1. Bu güzel paylaşım ve böyle güzel yerlere kutular sakladığınız için teşekkürler. Kutuları sadece bir yerlere saklamak olmamalı amaç, konulan yer gitmeye değmeli bence. Bir çok kişi zaman ayırıp uzaklardan o kutuyu bulmaya geliyor, geldiklerinde güzel, etkileyici bir yerle tanışmak onları mutlu edecektir, size de teşekkürlerini yazacaklardır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hasan abi yorumun için ben teşekkür ederim. Gerçekten insan bu tarz bir kutusuna güzel bir yorum aldığında çok mutlu oluyor. Sizde yolunuz özellikle yazın o tarafa düşerse bekleriz . :)

   Sil
 2. Bence her kutu farklı özellikler taşıyabilir. Bazıları bulunduğu konum, bazıları kutunun farklı olması, bazılarının saklama stilinin farklılığı.. Sonuçta amaç saklanmış bir kutuyu bulmak. Güzel yerler olursa zaten yorumlardan anlaşılıyor ve o kutuya gitmeden önce konumu yüzünden mi kutunun çeşidi yüzünden mi güzel anlamış oluyorsunuz...

  ;)

  paylaşım için teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özgehan abi teşekkür ederim yorumun için. Sana aynen katılıyorum. İnsanlar hoşlarına giden bir kutuya uzun uzun yorumlar yazabiliyorlar. Bu da güzel bir his. Biz henüz çok farklı stiller deneyemedik kutu saklarken ama onu da yapacağız inşallah. :)

   Sil
 3. yarın 6 kasım etkinliğimiz var..
  sen neden bizim etkinlikleri duyurmuyorsun blogunda?

  https://www.facebook.com/events/1377317572509837/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Abi merhaba,

   Duyururum tabi ki. Bu defa ki değil de bir daha ki buluşma etkinlikleri ile ilgili haber yazısı yaparım.

   Sil