17 Şubat 2013 Pazar

İlk Geocaching Deneyimimiz - "Pegamon / Bergama" Kutusu

,

Eylül 2012 tarihinden bu yana yaptığımız “Geocaching” hobisi ile ilgili artık bulduğumuz ve sakladığımız kutularla ilgili paylaşımlar yapmanın zamanı geldi. Bugün ilk kutu bulma deneyimimizden bahsedeceğim. :) “Geocaching” oyununu duyduktan sonra ilk eğilim genelde "Kutu bulmalıyım" şeklinde oluyor. :) Malum ülkemizde çok fazla bu oyunla ilgilenen kişi olmadığı için ülkemize saklı kutu sayısı da bir o kadar az. Dolayısıyla İstanbul, Ankara, İzmir vb. büyük şehirlerimizden birinde yaşamıyorsanız yakın çevrenizde bir kutu bulunma olasılığı düşük.

Biz de Balıkesir 'de yaşadığımızdan oyunu duyduktan sonra ilk hangi kutuya gidebiliriz diye kutu araştırmaya koyulduk. İlk “geocaching” deneyimimiz de buna rağmen plansız olarak, Eylül ayının başında bir haftasonu eşim ve ailemizle beraber, Balıkesir'den Akçay, Altınoluk tarafına diye çıktığımız yolda bir anda babamın "Bergama'ya gidelim" demesiyle başlamış oldu. :)

bergama kutu bulma gezimiz
Bergama Kutu Bulma Gezimizin Fotoğrafları :)

Bergama'da bir kutu vardı ve biz eşimle beraber bunu biliyorduk. Bergama deyince ben hemen olaya balıklama daldım.

"Gidelim. Orada bir de kutu var."  :)

Annemle babama daha önce "Geocaching" oyunundan bahsetmiştik. O yüzden konuyu biliyorlardı.

Hem Bergama'yı, Balıkesir'e çok uzak olmamasına rağmen, daha önce görmemiştik. Bu yönden güzel olacaktı. Hem de kutuyu bulup bir taşla iki kuş vurmuş olacaktık.

Bergama'ya gittik ve ilk kutumuzu bulduk. :)


İlk "cache" yani kutumuzu bulmak için yola koyulduk. Kutu Akropol’ün içindeydi. Elimdeki akıllı telefonuma daha önceden indirdiğim uygulama vasıtasıyla, kutunun korinatlarına ulaştım. Bizi kutuya yönlendirmesi için sabırsızlanıyordum.

bergama amfitiyatro
Bergama Akropol'deki Meşhur Amfi Tiyatrodan Bir Görünüş. Dikliği Gerçekten Etkileyici.

bergama amfitiyatro dikliği
Bu fotoğraf da Amfitiyatrodan bir diğer görünüş.

Bergama Akropol içinden bir diğer güzel görünüm. Sütunlu yol. Gerçekten etkileyici.

Telefon beni kutuya yönlendiriyordu ama bir karışıklık vardı. :) Yaklaşık 10-15 dakika aynı bölgede arandıktan sonra, kutunun internetteki sayfasına konulan ipucu fotoğraflarında yardımıyla ( kutunun koordinatı aslında kutuyu bulmak için yeterli, ancak bazı kullanıcılar kutuyu bulmayı kolaylaştırmak için kutuyu sakladıkları yeri veya yakınlarını ipucu fotoğraf olarak koyarlar. Bunlara bakıp bakmamak tamamen sizin tercihiniz.) kutuya ulaştık. Kutuyu ilk ben buldum ve elimi kutuyu almak için uzattığımda, aynı anda "Buldum! Buldum!" diye bağırmam bir oldu. Kutunun güvenliğini bir an olsun ilk kutuyu bulmanın verdiği heyecanla unutmuştum. :) Hemen babam ve eşim beni uyardılar ve bende kendime geldim. :)

Burada kutuyu arıyorum. Elimdeki cihaz kutuya yaklaştığımı söylüyor. :) Ama burada arayışlar beyhude.. :)

En sonunda cihaza bir daha bakıyorum. Bir terslik olduğunu anladım. Kutu için koyulan, kutunun yeriyle ilgili ipucu veren fotoğraflara bakıp, kutunun yerini çıkarmaya çalışıyorum. :)
İşte bu fotoğrafta ilk kutumuza artık çok yakınız. Yanımda eşim ve babam da var. Ama hala kutuya ulaşamıyorum. Çevrelerinde bir yerlerdeyim. İnceliyorum. :)
Ve nihayetinde kutuyu buluyoruz. 

İşte ilk bulduğumuz kutu elimizde... :) Boyutları Mikro boyutunda...

Böylelikle sizlere ilk bulduğumuz kutumuzun macerasını anlatmış oldum. "Geocaching" olayına fiili olarak başlamamıza sebep olan kutu Bergama'daki " Pergamon / Bergama " adlı kutudur. :) Tabiki kutuyu bulduktan sonra içinden çıkan kayıt defterine bulduğumuzu yazdık ve yine çevremize dikkat ederek kutumuzu bulduğumuz yere tekrar sakladık. Çünkü kutumuz bizden sonra da bulunmaya devam edecek. :)

Kutu bulma ve saklama maceralarımız ile ilgili yazılarımız devam edecek... :) Her şey gönlünüzce olsun...

0 yorum to “İlk Geocaching Deneyimimiz - "Pegamon / Bergama" Kutusu”

Yorum Gönder