Projeler

,
Bu sayfamız "Geocaching" ile ilgili hazırladığımız tüm projelerimizin yer aldığı sayfadır. Yeni proje eklendikçe ve mevcut projeler ilerledikçe güncellenecektir. Dolayısıyla takipte kalmanız güzel olur. :) Ayrıca Blogumuzun bu kısmı yabancı kişilere de açık olduğundan projelerin herkesi ilgilendiren kısımları İngilizce olarak da yazılacaktır. Geocaching Projeleri (Geocaching Projects):

A. Karaburun Yarımadası Kutu Saklama Projesi (English: Hiding Caches in Karaburun Peninsula)

Proje Tarihleri: Başlangıç: 01.01.2013 - Bitiş : 31.12.2013
Proje Durumu: 1. Aşamanın %90 'ı tamamlandı.
                          2.Aşamanın %0'ı tamamlandı.

Karaburun Yarımadası'nın tanıtımını yapmak ve bu bölgeye yerli ve yabancı turist çekmek için tasarlanan bir Geocaching projesidir. Mevcut durumda Karaburun Yarımadasında bir adet kutu vardır. O kutu da uzun zamandır gidenler tarafından bulunamadığı için arşive kalkması için işaretlenmiştir.

Bu projenin amacı Karaburun Yarımadası'ndaki saklı kutu sayısını arttırarak, hem Karaburun Yarımadası'nın tanıtımını yapmak hem de bu bölgeye yerli ve yabancı turist çekmektir.

Proje iki aşamaya ayrılmıştır. 1. Aşama Bireysel Kısım, 2. Aşama Genel Kısım.

1. Aşama : Bireysel Kısım

Bireysel kısımda, Geocaching Maceraları blogu olarak, Karaburun Yarımadası sınırlarına 10 adet geleneksel kutu ( Orijnali "Tradinational Cache" ) saklayarak, resmi siteye kayıtlarını yapmak ve tüm Dünya'nın kullanımına açmak hedefimizdir.

Daha sonra bu kutulara gelen kişileri site üzerinden takip ederek kişi sayısı istatistiklerini tutmak ve Geocaching Maceralarında yayınlamak ise takip hedefimizdir.

2. Aşama : Genel Kısım

Genel kısımda, Blogumuzu takip eden kişilerin Karaburun Yarımadası bölgesine kutu saklamasını sağlamak hedefimizdir. Bu hedefi 5 adet geleneksel kutunun saklanıp, resmi sitede listelenmesi olarak söyleyebiliriz.

Projenin 2. Aşamasına katılmak isteyen kişiler bizimle bu sayfanın altına yorum yazarak veya iletişim adresimiz olan geocachingmaceralari@gmail.com adresine mail atarak iletişime geçebilirler. Projenin bu ayağına katılarak, ülkemizde Geocaching oyununun gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Böylece Ülkemizde geocaching çalışmalarını geliştirebilir ve bir ekip olabiliriz. Daha çok kişiye ulaşabiliriz.

Proje ile ilgili görevler ve son durum bu sayfada sürekli güncellenerek kayıt altına alınacak ve takip edilecektir. Projenin birinci ve ikinci kısımları aynı anda başlayacaktır.

Tabi belki projenin bu kısmına dahil olmak isteyen yabancılar da olabilir o yüzden alt kısma İngilizce olarak da genel kısmın açıklamasını yaptık. Projenin 2.Aşaması yerli ve yabancı herkese açıktır.
  
English for 2. stage:

Project Name: Hiding Caches in Karaburun Peninsula

Project Description: Our project have 2 Stage. First stage, our aim is to hide 10 Tradinational Caches as Geocaching Maceraları. And also we will hide a multi-cache. So in first stage we will try to hide 10 tradinational caches.

Second Stage, we want to include all people that want to hide cache in Karaburun Peninsula. Second Stage's aim is to hide 5 caches in Karaburun Peninsula. If you want to join our little project to improve Geocaching in Turkiye, please contact us from our mail address ( geocachingmaceralari@gmail.com)

First and the second stages will begin at the same time.

Shortly, if you want to join this project, contact us and hide 1 cache in Karaburun Peninsula. This project will increase cache number in Turkiye also in Karaburun Peninsula. And also You will visit nice place in Turkiye. Karaburun Peninsula is really good Peninsula. In Karaburun there are a lot of good place. Sea and Nature are unique.

For more information about Karaburun Peninsula, see links below: 

Location of Karaburun : http://www.karaburun.bel.tr/kara/english/konumeng.htm
History and Mythology of Karaburun: http://www.karaburun.bel.tr/kara/english/karaburuntariheng.htm
Some Tourism of Karaburun : http://www.karaburun.bel.tr/kara/english/turizmplajeng.htm

B. 5 Dakikada Geocaching Projesi

İkinci projemiz "5 Dakikada Geocaching" projesi. 5-6'şar dakikalık videolar çekerek, "Geocaching" hakkında bilgi sahibi olmak isteyen insanlara görsel olarak da Türkçe içerik seçeneği sunmayı hedefliyoruz.

Bu konu ile ilgili videoları çektikçe, videoların yayınlanacağı bir sabit sayfa blogumuza ekleyeceğiz.

8 yorum:

 1. Tüm ilgilenenleri bekliyoruz...

  YanıtlaSil
 2. 2013 hedefiniz olarak alabilir miyiz bu projeleri?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Abi merhaba, Bu projeleri 2013 hedefi olarak alabiliriz. Çok makul bir hedef olur bizim için. :) Ancak daha tam anlamıyla Geocaching ile ilgili olarak hedeflerimizi koymadık. Düşünüyoruz ama netleştiremedik henüz. Saklayacağımız kutu sayısı, dolaşıma sokacağımız TB'ler üzerine hedefleri düşünüyoruz.. :)

   Sizin var mı?

   Sil
 3. Geocaching Sohbetleri, Özgehan Abi ile birlikte ortak yapacağımız bir proje olacak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Projemizin adı "Tadımlık Geocaching" olmuştur. Bu konuda çalışmalar devam ediyor. Benim yoğunluğumdan bir türlü başlayamadık. Ama çok yakında başlayacağız...

   Sil
  2. :) "Tadımlık Geocaching" projemizin adı bir kez daha değişti. "5 Dakikada Geocaching" oldu. İlk bölümler yakında..

   Sil
 4. Karaburun Yarımadası Projemize başladık. 1 adet kutu sakladık. Yıllık izin tarihimiz haziran sonunda başladığı için o tarihten itibaren daha çok kutu saklayıp projemizde hedefe ulaşmayı amaçlıyoruz.

  Ayrıca projenin 2. aşaması Yabancı ve yerli tüm geocaching yapan kişilere açıktır. Sizde projemize destek olmak istiyorsanız Karaburun'a bir kutu saklayıp buraya yorum yazabilirsiniz veya bize kutunun koordinatlarını mail atabilirsiniz. Bakalım 2.aşamaya yerli ve yabancı katılım olacak mı? :)

  YanıtlaSil
 5. Karaburun projemizde sakladığımız kutu sayısını 6 ya çıkardık. 4 tane daha saklayacağız. :)

  YanıtlaSil