16 Aralık 2012 Pazar

Geocaching Yapmak İçin 8 Neden..!

,

Bugün sizler için hazırladığım bu liste yazımla, neden "Geocaching" yapıyoruz veya yapmalıyız kısaca bunlardan bahsedeceğim.

Bildiğiniz gibi "Geocaching" ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmaya çalışan bir hobi. Dolayısıyla bilinilirliğini arttırmaya ihtiyacı var. Bu yazımla bir nebze olsun buna da katkıda bulunmak istiyorum.

Hazırsanız nedenlerimi saymaya başlıyorum...

1. "Geocaching" Farklıdır...

Oldukça farklı bir uğraş. Kutular, koordinatlar, çevre etkileşimi üst seviyede. Dolayısıyla "Geocaching" in farklı bir etkinlik olması ilk nedenim. Kime anlattıysam hemen ilgi çekiyor ve insanlar tarafından merak ediliyor.

farklı


2. Doğayla iç içe olmamızı sağlar...

Çoğu kez Doğayla iç içe mekanlarda kutulara rastlarız veya saklarız. Çeşitli bahaneler uydurup, ertelemeye can attığımız doğa gezilerini "Geocaching" sayesinde yaparız. Bir kutu bulmak veya saklamak uğruna, sürekli ertelediğimiz gezilerimizi kolaylıkla yaparız... :)

3. Yeni yerler görmemizi sağlar...

Evet. Belki de en önemli madde. "Geocaching" oynamak, yeni yerler görmemize, yeni bölgeler keşfetmemize neden olur. Bize bir bahane yaratır.

Mesela biz, Bergama'ya çok yakında olmamıza rağmen senelerdir hiç gitmemiştik. Ama bir kutu uğruna Bergama'ya gittik ve kutuyu bulduk. Gitmişken Bergama'nın güzel ve tarihi yerlerini gezmiş olduk. Yine daha önce hiç gitmediğimiz Bozdağ'a gittik. Örnekler çoğaltılabilir. :)

4. Yeni insanlar tanırız...

"Geocaching" ile uğraşan diğer insanlarla tanışır ve oyun hakkında konuşuruz. Yeni insanlar tanırız. Sosyalleşiriz. :)

5. Doğaya daha dikkatli bakarız...

Daha önce onlarca kez yanından veya önünden geçip de bir kez olsun dikkat etmediğimiz taşlara, kayalara, ağaçlara dikkat etmemizi sağlar. Çünkü onlara potansiyel bir kutu saklama yeri olarak bakarız. :)

"Geocaching", doğaya ve çevreye bakışımızı değiştirir, genişletir. Farkındalık yaratır. Ona nasıl davranmamız gerektiğini öğretir.

6. Yaratıcılığımızı arttırır...

Kutu saklamak için bir süre sonra standart yerler bize az gelebilir. :) "Geocaching" bizi, daha sıra dışı kutular nasıl saklarım, daha yaratıcı işler nasıl çıkartabilirim diye düşünmeye sevk eder. Dolayısıyla bu da yaratıcı olmamızı gerektirir. Yaratıcı olmak için "Geocaching" bize çeşitli kutu tipleri sunar. Kututipleriyle ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz...
  
yaratıcı kutular ve saklama yerleri


7. Egzersiz yaptırır...

Evlerimizde hımbıl hımbıl oturup hiç yürüyüş, spor yapmayan kişilerden olmamamızı sağlar. :) Kutu bulma ve saklama esnasında bolca yürüyüş ve spor yapmamıza neden olur. Sağlıklı yaşam için bunlar gereklidir. :)

8. Ailenizle güzel zaman geçirmemizi sağlar...

"Geocaching" çok güzel bir aile etkinliğidir. Ailemizle birlikte kutu bulmak çok eğlenceli olur. Birlikteliği arttırır, güzel zaman geçirmemizi sağlar. Çocuğunuz varsa, onun doğayı tanımasına yardımcı olur.

Hem çekirdek ailemizle, hem de geniş ailemizle "Geocaching" yapabiliriz.


Gördüğünüz gibi "Geocaching" yapmak için oldukça fazla nedenimiz var. Sizde bunların dışında aklınıza gelen nedenleri yorum olarak yazarsanız, güzel bir paylaşım yapmış oluruz. Bir daha ki yazımda görüşmek üzere...

0 yorum to “Geocaching Yapmak İçin 8 Neden..!”

Yorum Gönder