12 Haziran 2013 Çarşamba

Ayvalık ve Geocaching

,
Balıkesir’in güzel ilçesi Ayvalık’a günü birlik yada bir hafta sonu vakit ayırarak hem Ayvalık’ın tadını çıkarıp hem de geocaching yapabilirsiniz.

Ayvalık’ın tadını çıkarırken Ayvalık’ta bulunan kutuları bulabilmeniz için size yardımcı olabilecek gezi planı önerisinde bulunmak amaçlı bu yazımı yazıyorum. Ayvalık’taki kutuların tamamını bulmak isterseniz Ayvalık’ta şimdilik toplam 6 kutu var. Geziniz bir günlük bir gezi ise ve siz Ayvalık’ın da tadını çıkarmak istiyorsanız. Hepsini bulmak yorucu olabilir. Kutuların 5 tanesi Cunda Adası'nda bulunduğu için çok da zor olmayacaktır.

Ayvalık geocaching 6 kutu
Ayvalık'ta 5 tanesi Cunda Adası'nda 1 tanesi Seytan Sofrası'nda olmak üzere toplam 6 kutu bulunmaktadır.

Bulunduğunuz yerden Ayvalık’a sabah varacak şekilde hareket ederek Ayvalık Cunda Adası’nda (Alibey Adası) Meşhur Taşkahve’de kahvaltı yaparak gezinize başlayabilirsiniz. Kahvaltıdan sonra Cunda Adası’nın Arnavut kaldırımlı sokaklarını gezip, Cunda merkezdeki kutuyu bulabilirsiniz. Cunda merkezdeki kutunun geocaching sayfası için tıklayınız.

Ayvalık Cunda Geocaching 1. kutu
Cunda merkezde bulunan kutunun yeri (sahil yolunun bir üst sokağında)

Kutuyu bulduktan sonra biraz vakit ayırarak Cunda Aşıklar Tepesi olarak adlandırılan yerdeki eski yel değirmeninin restore edilmesi ile oluşturulan Kütüphane’yi de gezebilirsiniz. Kütüphane civarında saklı kutu yok. Bu bölgeye de kutu saklanması gerekiyor diye düşünüyor, en kısa zamanda saklamayı planlıyoruz. Tepeye çıktığınızda çok güzel bir Cunda manzarası ile karşılaşacaksınız.

Ayvalık Cunda Aşıklar Tepesi Eski Yel Değirmeni Kütüphane
Ayvalık Cunda Aşıklar Tepesi'nden Cunda Manzarası

Manzaranın tadını çıkardıktan sonra çok vakit kaybetmeden denize Cunda Ortunç Koyu’nda (Cunda merkeze uzaklığı yaklaşık 4 km)  mı? yoksa Cunda Çataltepe’de (Cunda merkeze uzaklığı yaklaşık 3 km) mi? gireceğinize karar vermelisiniz. Çataltepe civarında bulabileceğiniz 3 kutu var. Ortunç civarında ise 1 kutu bulunmaktadır. Bu iki yer de denize girmek için çok güzel, tercih sizin. Bu iki bölge arasında mesafe ise yaklaşık 6.5 km. İsterseniz kutuların hepsini de bulabilirsiniz.

Çataltepe’de denize girmeye karar verdiğinizi düşünerek bu bölgedeki kutulardan ve bu bölgeden bahsetmeye başlayalım. Çataltepe’de denize gireceğiniz bölgeye giderken yol üzerinde bir çeşme ile karşılaşacaksınız. Bu çeşmenin bulunduğu yerde saklı bir kutu var. Bu kutuyu bulup sonra yola devam edebilirsiniz. Bulması kolay bir kutu. Çeşmede bulunan kutunun geocaching sayfası için tıklayınız.

Ayvalık Cunda Çataltepe Çeşme Geocaching Kutu
Ayvalık Cunda Çataltepe yolu üzerindeki çeşmede kutu bulunmaktadır.

Yola devam ederek hem denize gireceğiniz, hem de Çataltepe’deki 2. kutunun saklı olduğu yere geleceksiniz. Çataltepe’deki kutunun geocaching sayfası için tıklayınız.

Ayvalık Cunda Çataltepe Geocaching Deniz kenarında 1 kutu
Ayvalık Cunda Çataltepe'de denize girebileceğiniz güzel bir yerde kutu bulunmaktadır.

Denize girdiğiniz bölgeye yakın ama biraz zor bir yürüyüş parkuru ile ulaşabileceğiniz bir yerde 3. kutu bulunmaktadır. Bu kutunun geocaching sayfası için tıklayınız.

Ayvalık Cunda Çataltepe Geocaching 2 kutu
Ayvalık Cunda Çataltepe'ye gelince arabanızı buraya park ederek karşıdaki tepede kutuyu bulabilirsiniz.

Çataltepe’deki kutuları bulup deniz keyfi yaptıktan sonra yola devam edebilirsiniz. Ayvalık’ta bulabileceğiniz 2 kutu daha bulunmakta bunlardan bir tanesi daha önce de bahsettiğim Ortunç koyunda ve şuan bulunduğunuz noktaya 6,5 km uzakta. Bizim saklamış olduğumuz, Ortunç koyundaki kutunun geocaching sayfası için tıklayınız.

Ayvalık Cunda Ortunç Geocaching 1 kutu
Ayvalık Cunda Ortunç, denize girebileceğiniz 2 güzel koyun yer aldığı bu bölgede 1 kutu bulunmaktadır.

Diğeri ise biraz uzak olsa da (yaklaşık 20km) Ayvalık’a gelince mutlaka görülmesi gereken Şeytan Sofrası bölgesinde. Ayvalık’a gelmişken Şeytan Sofrası’nda gün batımını izlemelisiniz. Gün batımını izlemeden önce de bu kutuyu bulabilirsiniz. Şeytan Sofrası’ndaki kutunun bulunduğu arazi biraz zorlu. Şeytan Sofrasındaki kutuyu bulma maceramızı paylaştığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Ama çok da zor değil. Dikkatli olursanız ve kutunun sayfasını dikkatle incelerseniz bu kutuyu da kolaylıkla bulabilirsiniz. Bu kutunun geocaching sayfası için tıklayınız.

Ayvalık Şeytan Sofrası Geocaching 1 kutu
Ayvalık Şeytan Sofra'sında kutunun bulunduğu bölgeden manzara

Ayvalık gezisini 1 gün olarak değil 2 gün olarak planlarsanız. Daha rahat bir şekilde gezip kutuları da daha rahat bulabilirsiniz. Kutu bulunmayan Sarımsaklı bölgesini ve Badavut Koyu'nu da gezebilir, bu bölgede de denize girebilirsiniz. Tabi ki bu bölgelere de kutu saklanması geocaching hobisinin ülkemizdeki gelişimi için önemlidir ve oyuna katkı sağlayacaktır. Bu bölgeye gezi yapmayı planlayanlara yorum yazarak yardım isterlerse daha ayrıntılı yardımcı olabilirim.


Gezip gördüğünüzde, kutuları bulduğunuzda yorum yazarak fikirlerinizi paylaşmanız ümidiyle. Her şey gönlünüzce olsun.

1 yorum:

  1. Çok güzel bir yazı. Ayvalık'ta kutu yok diye söylenirdik ama bir anda 6 tane kutu oluverdi. Daha da çok olmalı. Özellikle Ayvalık içine, yazıda da geçtiği gibi Sarımsaklı ve Badavut tarafına hatta Şeytan sofrasına ikinci ve üçüncü bir kutu bile saklanmalı. Geocaching'e başlamak isteyen herkese duyurulur. Kutu saklayalım saklayanlanları kutlayalım. :)

    YanıtlaSil