18 Ocak 2013 Cuma

Geocaching Kutu Saklama

,

Dünyada yaklaşık 1.977.008 kutu var iken ülkemizde sadece 650 kutu vardır. Bu oyunun ülkemizde gelişmesi için kutu saklama etkinlikleri yaparak oyuna katkı sağlamamız gerekiyor. Yaşadığınız yere yakın görülmesi gereken yerlere kutu saklayarak ülkemizde bu oyunu oynayanlara bölgenizi tanıtmış olursunuz. Ülkemize gelen turist sayısına bile kutu saklama etkinliği katkı sağlayabilir. Kutuyu siteye kaydederken kutu sakladığınız yerin fotoğraflarını da siteye yüklerseniz ülkemizdeki pek çok tarihi ve doğal güzellikleri tanıtmaya katkı sağlamış olursunuz.

geocaching banner
www.geocaching.com oyun sitesinin  bannerı

Kutu saklarken ilk yapılması gereken iş kutunun hazırlığını yapmaktır. Kutu saklayacağınız yere gidip keşif yapmak yararlı olabilir. Keşif yapılıp saklanacak yer tespit edilirse, yere göre kutu boyutu karar verilip ona göre kutu hazırlanır. Keşif yapmak için ayrıca gitmek hem zaman hem de maddi kayıp olabilir. Böyle durumlarda birkaç tane farklı boyutlarda kutu hazırlanabilir. Kutu hazırlarken kutu boyutları ile ilgili kafanıza takılan sorular olursa blogumuzda bu konuda yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Farklı boyutlarda kutular temin ederek içerisine kayıt defteri, kalem, oyunu anlatan not koymalısınız. Kutunuzu bulan ilk kişiye jest yapmak için hediye de koyabilirsiniz. Kutunun üzerine oyunun web sitesinin yazılı olduğu etiket yapıştırmak da güzel olabilir. Kutu hazırlama ile ilgili ayrıntılı yazı ve kutu hazırlarken kullanabileceğiniz dokümanlar blogumuzda ilerleyen zamanlarda sizlerle paylaşılacaktır.  

geocaching kutu kayıt defteri kalem
Geocaching kutusu, kayıt defteri ve kalem
Kutunun, kayıt defterinin ve kalemin illaki böyle olması gerekmiyor. Siz elinizde bulunan materyalleri değerlendirebilirsiniz.

Kutunuzu hazırladıktan sonra kutu saklama gezisine başlayabilirsiniz. Kutu saklamak öyle tahmin edildiği kadar kolay bir iş değil. Hangi bölgeye saklanacağına karar verdikten sonra kutu yerini tespit etmek gerçekten zor iş. Kutuyu bulan kişiyi çok zorlayacak yerlere saklamak mantıklı değil. Çok kolay ayakaltı bir yere saklamak da kutu güvenliği açısından tehlikeli olabilir. Kutunun sığabileceği doğal ortamında kutunun fark edilmeyeceği güzel bir yer bulmak gerekir. Kayalık bir yerde bir kaya ile, yeşillik bir yerde ise yosun parçaları ile kutuyu kamufle edebilirsiniz. Micro kutuları saklamak daha kolay olacaktır. Neden micro kutu tercih edildiği ile ilgili ayrıntılı bilgi için buraya tıklayın. Fakat saklayabileceğiniz güzel bir yer bulursanız kutu boyutunu daha büyük tercih etmelisiniz. Kutuyu bulacak kişileri içerisindeki ganimet daha çok olabileceği için büyük kutular daha çok mutlu eder J Kalabalık yerlere kutu saklarken daha dikkatli olunmalı oyunu bilmeyen kişiler görmeden saklanmalı ve kutuyu bulacak kişilerin oyunu bilmeyenlere kutuyu fark ettirmeden alabilecekleri yerler tercih edilmelidir.

Kutunuzu uygun bir yere yerleştirdikten sonra kutunun bulunduğu yerin koordinatlarını almalısınız. Aldığınız koordinatı oyunun sitesine girmek için not almalısınız. Kutunun yeri ile ilgili ip ucu vermek için fotoğraf çekebilirsiniz. Siteye kaydederken yer hakkında bilgi vermeniz yararlı olacaktır. Kutuyu bulmak isteyen kişiler için bu kutuyu bulduklarında etrafta görebilecekleri güzelliklerden haberdar etmek için de fotoğraf çekebilirsiniz.

geocaching gps
Gps cihazı
Gps Cihazının da illaki bu cihaz olması gerekmez. Girdiğiniz koordinatlara sizi götüren, bulunduğunuz noktanın koordinatlarını gösteren bir Gps cihazı işinize yarar.

Kutuyu sakladıktan sonra koordinatları ve fotoğrafları ayarlayınca yapmanız gereken tek bir şey kalıyor. Kutuyu siteye (www.geocaching.com) kaydetmek. Kutuyu siteye nasıl kaydedebileceğiniz ile ilgili yazı blogumuzda yakında yayınlanacaktır.

Ülkemizdeki kutu sayısının artması dileğiyle… Her şey gönlünüzce olsun...

1 yorum:

  1. Kutu saklamayla ilgili çok güzel bir yazı olmuş. Teşvik edici. Ülkemizde Geocaching oyununun daha çok gelişmesi için kutu saklamak gerçekten önemli.

    YanıtlaSil