14 Mayıs 2013 Salı

Kırkoluklar Kutu Bulma Macerası

,

Bugün size yine bir kutu bulma maceramızdan bahsetmek istiyorum. Hedef kutumuz Bozdağ yolu üzerinde bulunan Kırkoluklar mevkisindeki kutu.

Bozdağ'a, Manisa'nın Ahmetli ilçesi ile Salihli ilçesi arasındaki (İzmir-Ankara Asfaltı) karayolu üzerinde bulunan ve bizim de iki adet kutu sakladığımız Sart beldesinden ayrılan yoldan gidiliyor. Burada hemen yeri gelmişken "Geocaching" 'in bir yararına daha değinmek istiyorum. "Geocaching" yeni yerler görmemizi sağlar. :) Şöyle ki, kutuların bulunduğu yer eşimin memleketine çok yakın. Sık sık gidiyoruz. Ancak "Geocaching" ile tanışmadan önce Bozdağ bölgesine gitmek aklımızın ucuna bile gelmiyordu. Oysa ki çok güzel yerler o bölgeler. "Geocaching" yapmaya başladıktan sonra nerelerde kutu var diye haritayı incelediğimde o bölgede iki kutunun varlığını görünce çok mutlu olduk ve hemen eşimin memleketine gittiğimizde kutulara gitmek için plan yaptık ve gittik. :)

İşte size güzel bir "Geocaching" faydası. :) Bu konuda yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Çok uzatmadan kutu maceramıza geleyim. Kutunun saklı olduğu yer Kırkoluklar diye bilinen bir yer. Kutumuzun adı ise "KIRKCESME". Kutu bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Kırkoluklar denmesinin sebebi, bölgede aşağıda fotoğrafını gördüğünüz, içinden su akan ve yan yana duran kırk çeşmenin bulunması. Rivayete göre bir dilek dileyip kırkoluğun her birinden su içtiğinizde dileğinizin gerçekleşeceği söylenir. :) Ancak 40 çeşmeden 40 kez su içmek çaba gerektiren bir iş. :) Tespitlerime göre su tek borudan gelip 40'a ayrılıyor. Bu durumda bir çeşmeden 40 kez içseniz de olur. :) Son söylediğim tabi ki işin şakası. :)

kırkoluklar
Kırıkoluklar Burası.. :) Gerçekten 40 Tane var... :)

Olukların bulunduğu bölgede yaz ve bahar aylarında aşağıda gördüğünüz güzel bir yöresel köy pazarı kuruluyor. Bu pazarda türlü türlü ürünler mevcut. Burada kutuyu aramadan önce veya sonra soluklanıp güzel köy ayranı ve gözlemesi de yiyebilirsiniz. :)

kırkoluklar pazar yerinden görünüm
Kırkoluklarda kurulan yöresel pazar. Pazarda köylülerin kendi yetiştirdiği meyve, sebzeden  tutunda, kendi yaptıkları el işlerini de bulmak mümkün. Ayrıca burada bir ayran da içmelisiniz!

Gelelim kutumuza... :) Kutu pazar bölgesine çok yakın. Kısa bir arayışla bulunuyor. Ancak her ne kadar OBİ'lerden (Oyunu Bileyen İnsanlar) uzaktaymış gibi görünse de aslında uzak değil. Dikkat etmekte fayda var. Kutumuz yaklaşık 3 yıldır saklı olan kutu.

kırkoluk kutusundan görünüm
Kırıkoluklar kutumuzun bulunduğu yerden, geldiğimiz tarafa doğru bir fotoğraf. Ağaçların olduğu yer, pazar yeri bölgesi. 

kırkoluk kutusu
Ve işte Kutumuz... İçerisinden Geocoin veya TB çıkmadı ama bir kaç hediye çıkmıştı. Biz bu kutudan bir hediye alıp yerine yeni bir tane bıraktık.

Yolunuz Bozdağ tarafına düşerse mutlaka uğramanız gereken bir kutu olduğunu düşünüyorum. Hem Bozdağ'ın güzelliklerini görmüş oluyorsunuz hem de "Geocaching" yapmanın verdiği zevki tadıyorsunuz. Yalnız uyarmadan geçemeyeceğim bir konu var. Bu kutu kış aylarında bulunmaya pek uygun bir kutu değil, çünkü kış, bu bölgede sert geçmekte ve kar yağışı olduğunda yolları kapanabilmektedir. Bu yüzden yaz ve bahar aylarında tercih edilmeli.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere...

0 yorum to “Kırkoluklar Kutu Bulma Macerası”

Yorum Gönder